úterý, 01 prosinec 2015 22:41

Baltic Tour 2015

Napsal(a) 
Ohodnotit tuto položku
(1 Hlasovat)

Zaujal mě hezky napsaný cestovní deníček páně Kouly a s jeho laskavým svolením ho sem umisťuji.

Nová výprava za vybarvením Evropy

Posádka, ve složení Ježek, Mála, Ondra a já, nasedá v pozdních večerních hodinách dne 12. srpna léta páně 2015 do vozu, mává několika osamělých chodcům, kteří o této výpravě nemají ani potuchy, a odjíždí z Karlových Varů vstříc novým barvičkám na mapě severovýchodní Evropy.

Cesta dlouhá bezmála 4 tisíce kilometrů, počítáno tam a zpět, proplétající se spletí dálnic, rychlostních komunikací, silniček okresního formátu i nefalšovaných polňaček, vedoucí přes mosty i můstky, po souši i po moři, nás nakonec zavedla až do nejsevernějšího dosaženého bodu v blízkosti finského městečka Hauho.

GeoWest tour Baltic 2015

GeoWest tour Baltic 2015Cíle bylo dosaženo, a co krabičky? Desítky a desítky těch obyčejných podél cest. Ale také těch zajímavých a nevšedních, na místech kde jsem stál s pusou otevřenou, jen vydechujíc tiché - no páni! Tradičky, multiny, mysterky, webcamery, wheriga, virtuálka, leterbox, megaevent, cito a dvě nečekané lab cache. Není v mých silách popsat tu všechny keše a místa jejich uložení které jsme během toho týdne navštívili a našli. To bych musel mít hlavu velkou jako pozorovací balón značky Parseval. Navíc je tohle dělení a třídění i velmi ošidné. Mohu například nazvat tuctovou keší prostinkou krabičku od bonbónů nalezenou v noční temnotě na říčním nábřeží v Kaunasu s úžasným barevným pozadím modrobíle nasvíceného mostu a pyšné kostelní věže hned vedle? Přesto, nebo lépe právě proto zkusím vytáhnou jen několik z nich, ty které mne něčím opravdu dostaly do kolen.

Virtual Kurtenhof (GC30RT2)
Veliký památník na ploše bývalého koncetračního tábora Salaspils v Lotyšsku. Mezi roky 1941 a 1944 zde příšlo o život více než 100 tisíc lidí. Smutné místo s monumentálními sochami podbarvené zvukem tlukotu srdce.

Salaspils

SalaspilsBeers in Latvia - Bamslis (GC5ZMAT)
Tahle "tuctová" je ve výčtu jen proto, že to byla naše první stromovka v rámci Baltic 2015. Jak jinak, když pivo v Lotyšsku, tak jedině na stromě. Výšku bez zaváhání zdolal Ondra. A protože se osvědčil, musel pak i na všechny zbývající stromovky na které jsme cestou natrefili.

Stromolezec

StromolezecMEGA Finland 2015 - Historiallinen Häme (GC5HXG4)
Náš dálkový cíl. Sešlo se tu skoro 1500 nicků a celkově přes 2000 fyzických návštěvníků. Vše se odehrávalo na veliké louce u ještě většího jezera. Tady jsme soutěžili, jedli, spali a užívali dobrodiní pravé finské sauny na břehu. Jezero bylo hodně studené, ale pro účely ochlazení po sauně úplná paráda.

Megaevent Finsko

Megaevent FinskoHistorical Häme Trail in Mega Finland 2015 / Sokkelo (Lab cache)
Moje historicky první Lab cache. Na megaeventu jich bylo od 12 do 17 hodin k odlovení celkem deset, ale stihli jsme jen dvě. K této bylo nutno prokázat značnou zručnost a bez úhony provést kuličku bludištěm s několika záludnými propadlišti do cíle. 

GeoDog's Island (GC1NYXN)
V Helsinkách mají psi i svůj ostrůvek, fakticky spíše poloostrůvek, kde se mohou dosytosti vyběhat a vyblbnout. Místo pěkné, víc než pěkné, psů víc než bych dokázal spočítat a k tomu jedna "netuctová" keš, brutálně zavrtaná do živého stromu. Hned vedle se mi podařilo zničit si své jediné sandály. Tady jsme se také potkali s místním, nekompromisním ramenem spravedlnosti která má pomáhat a sloužit. Nás tahle pomoc stála 60 euro za nesprávné zaparkování. Celkem dost zážitků na jednu malou krabičku. 

Mole of Pärnu / Pärnu muuli (GC15KRB)
Velmi nevšední a zajímavá keš v Estonsku. Za ní se muselo až na konec hráze z obřích balvanů, široké sotva pár metrů, vybíhající ale skoro dva kilometry do moře. Za přílivu se přes tuto hráz volně přelévá moře a v tu dobu to musí být silně adrenalinová záležitost.

Mole of Pärnu

Mole of PärnuThe Hill of Crosses (GC3X4CR)
Naprosto úchvatné místo v Litvě, s příhodným názvem Hora křížů. Tisíce a tisíce křížů na dvou nevelkých pahorcích a všude okolo. Kříže od velikosti několika centimetrů až po mnohametrové monolity. Kříže dřevěné, kamenné, železné i betonové. Zdobené, prosté, monumentální, kříže velkoprůmyslově vyráběné. Kříže s Ježíšem i bez. Kříže stojící, povalené, kříže na hromadách.

The Hill of Crosses

The Hill of CrossesNečekaný návrat

Ale každá mince má dvě strany. GeoWest tour Baltic 2015 byla jedna velká paráda až do zpáteční cesty. Do Klaipedy v Litvě jsme dorazili předposlední večer výpravy ještě po vlastní ose. Pak jsme uslyšeli ránu a na širé rovině, při rychlosti sotva třicet kilometrů v hodině nám v autě odešla vodní pumpa a vzala s sebou i rozvodný řemen. A tak jsme zažili dvě nenaplánované věci. První byla zisk jednoho prohlídkového dne v Klaipedě navíc, který jsme využili k návštěvě úžasných písečných pláží a koupání na poloostrově Smiltyne. Ten je oddělen od Klaipedy úzkým průlivem a tak jsme si znovu užili cestu trajektem. Na Smiltyne bylo velmi příjemně a jeho návštěva rozhodně stála za to. Druhá neplánovaná věc již tak veselá a příjemná nebyla. Závěrečných 1300 kilometrů domů jsme totiž proseděli ve voze odtahové služby, nepojízdné auto za sebou na paleťáku. Tím jsme přišli rovněž o poslední nocleh a zastávku v Polsku. 

Ale konec dobrý, všechno dobré. V pořádku jsme se dostali domů, to podstatné jsme viděli a zažili. Auto se opraví a my se pojďme těšit na novou výpravu.

 

Přečteno 28265 krát

4 komentáře

Pro psaní komentářů se přihlašte

Joomla! konzole ladění chyb

Sezení

Informace o profilu

Využití paměti

Dotazy do databáze